Skip To Main Content

Staff Directory

Constituent

Linleigh Alford

Linleigh Alford

First Grade Lead Teacher
Alyssa Andaverde

Alyssa Andaverde

Primary II Assistant Teacher, Primary
Jasmyn Artis

Jasmyn Artis

Director of Communications
Monica Berckley

Monica Berckley

Director of Advancement
Emma Berno

Emma Berno

Fourth Grade Lead Teacher
Caroline Best

Caroline Best

Floater Substitute
Courtney Black

Courtney Black

Second Grade Lead Teacher
Lizzie Bright

Lizzie Bright

Kindergarten Lead Teacher
Beverly Browne

Beverly Browne

Primary II Assistant Teacher
Kathryn Burrow

Kathryn Burrow

Instructional Technology Specialist Teacher
Kristine Caldwell

Kristine Caldwell

Music Teacher
Chris Carlson

Chris Carlson

Extended Day Counselor
Evelyn Crockett

Evelyn Crockett

Assistant to the Principal
Scott Cunningham

Scott Cunningham

First Grade Assistant Teacher
Adam Dock

Adam Dock

Technology Support Specialist
Sarah Dropek

Sarah Dropek

Second Grade Assistant Teacher
Barbara Duecker

Barbara Duecker

Fifth Grade Lead Teacher
Ann Eberle

Ann Eberle

First Grade Assistant Teacher
Jeffrey Fountain

Jeffrey Fountain

Assistant Head of School for Finance
Kelly Froelich

Kelly Froelich

Kindergarten Assistant Teacher, Extended Day Counselor
Michael Garcia

Michael Garcia

Facilities Staff
Tessa Gerall

Tessa Gerall

PE and Music and Motor Coach
Serena Ghesani

Serena Ghesani

Third Grade Lead Teacher
Pam Gibaut

Pam Gibaut

Primary Assistant Teacher
Michelle Goddin

Michelle Goddin

Primary Assistant Teacher
John Grube

John Grube

Director of Technology and Operations
Jorge Guevara

Jorge Guevara

Spanish Teacher
Carolyn Hart

Carolyn Hart

Second Grade Lead Teacher
Jennifer Hayes

Jennifer Hayes

First Grade Lead Teacher
Meredith Hedemann

Meredith Hedemann

Primary I Assistant Teacher
Sherice Holliman

Sherice Holliman

Megan Hopkins

Megan Hopkins

Librarian
Dillon Hutyra

Dillon Hutyra

Sr. Tech Support & Multimedia Specialist
Betsy Jansa

Betsy Jansa

Kindergarten Assistant Teacher
Evan Kinat

Evan Kinat

Physical Education Teacher
Kathleen Lindsey

Kathleen Lindsey

Kindergarten Assistant Teacher
Brenda Lockett

Brenda Lockett

Sr. Operations Associate/Receptionist
Nancy Loncarich

Nancy Loncarich

Purchasing & Accounts Payable Officer
Jakima McDowell

Jakima McDowell

Extended Day Counselor
Karen McMordie

Karen McMordie

Third Grade Lead Teacher
Megan McNair

Megan McNair

Director of Admissions
Vicenta Medina

Vicenta Medina

Housekeeper
Nichole Medrano

Nichole Medrano

Security Coordinator
Natalie Moran

Natalie Moran

Extended Day Coordinator
Daniel Ned

Daniel Ned

Extended Day Counselor
Thresa Newkirk

Thresa Newkirk

Third - Fifth Grade Math Assistant Teacher
Ozden Ozkanoglu

Ozden Ozkanoglu

Primary II Lead Teacher
Emma Peterson

Emma Peterson

Fifth Grade Lead Teacher
Stacey Pougatcheva

Stacey Pougatcheva

Primary I Lead Teacher
Katherine Price

Katherine Price

Art Teacher
Ross Purdy

Ross Purdy

Dean of Students & Environmental Responsibility
Robert Ramirez

Robert Ramirez

Facilities Manager
Catherine Riley

Catherine Riley

School Nurse
Rachel Rubin

Rachel Rubin

Director of Extended Day
Ashley Rutherford

Ashley Rutherford

First Grade Lead Teacher
Margaret Sanchez

Margaret Sanchez

First Grade Assistant Teacher
Ryan Sanchez

Ryan Sanchez

Fourth Grade Lead Teacher
Morgan Scoville

Morgan Scoville

Head of School
Melissa Sherman

Melissa Sherman

Principal
Alexandra Smith

Alexandra Smith

Learning Specialist
Lauren Sposato

Lauren Sposato

Assistant Director of Advancement
Lindsay Stewart

Lindsay Stewart

Kindergarten Lead Teacher
Felicia Tew

Felicia Tew

Upper Elementary Assistant Teacher
Elizabeth Travis

Elizabeth Travis

Primary II Lead Teacher
Emily Womack

Emily Womack

Kindergarten Lead Teacher